Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTMT190N65S3H
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTMT190N65S3H
  • Package: 4-PowerTSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 16A (Tc) 129W (Tc) Surface Mount 4-TDFN (8x8)
Parameters
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 129W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 4-TDFN (8x8)
Package / Case 4-PowerTSFN
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
N-Channel 650 V 16A (Tc) 129W (Tc) Surface Mount 4-TDFN (8x8)