Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTMTS002N10MCTXG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTMTS002N10MCTXG
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 45A (Ta), 236A (Tc) 9W (Ta), 255W (Tc) Surface Mount 8-DFNW (8.3x8.4)
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Ta), 236A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 520µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6305 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 9W (Ta), 255W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-DFNW (8.3x8.4)
Package / Case 8-PowerTDFN
Base Product Number NTMTS002
N-Channel 100 V 45A (Ta), 236A (Tc) 9W (Ta), 255W (Tc) Surface Mount 8-DFNW (8.3x8.4)