FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTMTSC4D2N10GTXG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTMTSC4D2N10GTXG
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 21A (Ta), 178A (Tc) 3.9W (Ta), 267W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 8-TDFNW (8.3x8.4)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Ta), 178A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 88A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 450µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 159 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10450 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.9W (Ta), 267W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package 8-TDFNW (8.3x8.4)
Package / Case 8-PowerTDFN
N-Channel 100 V 21A (Ta), 178A (Tc) 3.9W (Ta), 267W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 8-TDFNW (8.3x8.4)