FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTP360N80S3Z
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTP360N80S3Z
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 337
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 800 V 13A (Tc) 96W (Tc) Through Hole TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1143 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 96W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number NTP360
N-Channel 800 V 13A (Tc) 96W (Tc) Through Hole TO-220-3