FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTP85N03G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTP85N03G
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4235
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 28 V 85A (Tc) 80W (Tc) Through Hole TO-220
Parameters
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.8mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2150 pF @ 24 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220
Package / Case TO-220-3
Base Product Number NTP85N
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 28 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 85A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
N-Channel 28 V 85A (Tc) 80W (Tc) Through Hole TO-220