Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTTFS015P03P8ZTWG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTTFS015P03P8ZTWG
  • Package: 8-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 13.4A (Ta), 47.6A (Tc) 2.66W (Ta), 33.8W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3)
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13.4A (Ta), 47.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.3mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2706 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.66W (Ta), 33.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Package / Case 8-PowerWDFN
Base Product Number NTTFS015
P-Channel 30 V 13.4A (Ta), 47.6A (Tc) 2.66W (Ta), 33.8W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3)