Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTTFS022N15MC
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTTFS022N15MC
  • Package: 8-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 7.4A (Ta), 37.2A (Tc) 1.2W (Ta), 71.4W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (3.3x3.3)
Parameters
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.4A (Ta), 37.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1315 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta), 71.4W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-PQFN (3.3x3.3)
Package / Case 8-PowerWDFN
N-Channel 150 V 7.4A (Ta), 37.2A (Tc) 1.2W (Ta), 71.4W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (3.3x3.3)