Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTTFS115P10M5
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTTFS115P10M5
  • Package: 8-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 2A (Ta), 13A (Tc) 900mW (Ta), 41W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3)
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta), 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 45µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 637 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 900mW (Ta), 41W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Package / Case 8-PowerWDFN
P-Channel 100 V 2A (Ta), 13A (Tc) 900mW (Ta), 41W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3)