FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTTFS4840NTAG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTTFS4840NTAG
  • Package: 8-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9684
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 4.6A (Ta), 26A (Tc) 840mW (Ta), 27.8W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3)
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.6A (Ta), 26A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 11.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.8 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 580 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 840mW (Ta), 27.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Package / Case 8-PowerWDFN
Base Product Number NTTFS4
N-Channel 30 V 4.6A (Ta), 26A (Tc) 840mW (Ta), 27.8W (Tc) Surface Mount 8-WDFN (3.3x3.3)