Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NTY100N10G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NTY100N10G
  • Package: TO-264-3, TO-264AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7808
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 123A (Tc) 313W (Tc) Through Hole TO-264
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 123A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 350 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10110 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 313W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-264
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number NTY100
N-Channel 100 V 123A (Tc) 313W (Tc) Through Hole TO-264