Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NVB072N65S3
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NVB072N65S3
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 153
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 44A (Tc) 312W (Tc) Surface Mount D²PAK-3 (TO-263-3)
Parameters
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101, SuperFET® III, FRFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 72mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 82 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 330 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 312W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK-3 (TO-263-3)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number NVB072
N-Channel 650 V 44A (Tc) 312W (Tc) Surface Mount D²PAK-3 (TO-263-3)