Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NVH4L015N065SC1
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NVH4L015N065SC1
  • Package: TO-247-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 450
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 142A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Parameters
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tray
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 142A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 75A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 25mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 283 nC @ 18 V
Vgs (Max) +22V, -8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4790 pF @ 325 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 500W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-4L
Package / Case TO-247-4
N-Channel 650 V 142A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-247-4L