FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NVH4L020N090SC1
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NVH4L020N090SC1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 900 V 116A (Tc) 484W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 116A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 60A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 196 nC @ 15 V
Vgs (Max) +22V, -8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4415 pF @ 450 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 484W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-247-4
N-Channel 900 V 116A (Tc) 484W (Tc) Through Hole TO-247-4L