Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NVHL055N60S5F
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NVHL055N60S5F
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 45A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr onsemi
Series FRFET®, SUPERFET®
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 22.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.8V @ 5.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4603 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number NVHL055
N-Channel 600 V 45A (Tc) 278W (Tc) Through Hole TO-247-3