Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NVLJWS011N04CLTAG
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NVLJWS011N04CLTAG
  • Package: 6-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 11A (Ta), 37A (Tc) 2.4W (Ta), 28W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 6-WDFNW (2.05x2.05)
Parameters
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta), 37A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 20µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 550 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 28W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package 6-WDFNW (2.05x2.05)
Package / Case 6-PowerWDFN
Base Product Number NVLJWS011
N-Channel 40 V 11A (Ta), 37A (Tc) 2.4W (Ta), 28W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 6-WDFNW (2.05x2.05)