Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NVMFS016N10MCLT1G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NVMFS016N10MCLT1G
  • Package: 8-PowerTDFN, 5 Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 10.9A (Ta), 46A (Tc) 3.6W (Ta), 64W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Parameters
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.9A (Ta), 46A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 64µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1250 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.6W (Ta), 64W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
N-Channel 100 V 10.9A (Ta), 46A (Tc) 3.6W (Ta), 64W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)