FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NVMFWS015N10MCLT1G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NVMFWS015N10MCLT1G
  • Package: 8-PowerTDFN, 5 Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 10.5A (Ta), 54A (Tc) 3W (Ta), 79W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.5A (Ta), 54A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.2mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 77µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1338 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 79W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
N-Channel 100 V 10.5A (Ta), 54A (Tc) 3W (Ta), 79W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)