FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NVMS10P02R2G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: NVMS10P02R2G
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Stock: 6669
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 10A (Ta) Surface Mount 8-SOIC
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Product Number NVMS10
P-Channel 20 V 10A (Ta) Surface Mount 8-SOIC