Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NX3008NBKVL
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: NX3008NBKVL
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 400mA (Ta) 350mW (Ta), 1.14W (Tc) Surface Mount TO-236AB
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 400mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 350mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.68 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 50 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 350mW (Ta), 1.14W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-236AB
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Product Number NX3008
N-Channel 30 V 400mA (Ta) 350mW (Ta), 1.14W (Tc) Surface Mount TO-236AB