Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
NX3008PBKVL
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: NX3008PBKVL
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 230mA (Ta) 350mW (Ta) Surface Mount TO-236AB
Parameters
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 230mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.1Ohm @ 200mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.72 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 46 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 350mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-236AB
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Product Number NX3008
Mfr Nexperia USA Inc.
P-Channel 30 V 230mA (Ta) 350mW (Ta) Surface Mount TO-236AB