Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PD55008TR-E
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: PD55008TR-E
  • Package: PowerSO-10RF Exposed Bottom Pad (2 Formed Leads)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9532
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 12.5 V 150 mA 500MHz 17dB 8W PowerSO-10RF (Formed Lead)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology LDMOS
Frequency 500MHz
Gain 17dB
Voltage - Test 12.5 V
Current Rating (Amps) 4A
Noise Figure -
Current - Test 150 mA
Power - Output 8W
Voltage - Rated 40 V
Package / Case PowerSO-10RF Exposed Bottom Pad (2 Formed Leads)
Supplier Device Package PowerSO-10RF (Formed Lead)
Base Product Number PD55008
RF Mosfet 12.5 V 150 mA 500MHz 17dB 8W PowerSO-10RF (Formed Lead)