Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PD57006STR-E
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: PD57006STR-E
  • Package: PowerSO-10RF Exposed Bottom Pad (2 Straight Leads)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5887
  • Bulk purchase price:
  • Description: RF Mosfet 28 V 70 mA 945MHz 15dB 6W PowerSO-10RF (Straight Lead)
Parameters
Mfr STMicroelectronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology LDMOS
Frequency 945MHz
Gain 15dB
Voltage - Test 28 V
Current Rating (Amps) 1A
Noise Figure -
Current - Test 70 mA
Power - Output 6W
Voltage - Rated 65 V
Package / Case PowerSO-10RF Exposed Bottom Pad (2 Straight Leads)
Supplier Device Package PowerSO-10RF (Straight Lead)
Base Product Number PD57006
RF Mosfet 28 V 70 mA 945MHz 15dB 6W PowerSO-10RF (Straight Lead)