Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PHB20N06T,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PHB20N06T,118
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6008
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 20.3A (Tc) 62W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 483 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 62W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
N-Channel 55 V 20.3A (Tc) 62W (Tc) Surface Mount D2PAK