Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PHB20NQ20T,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PHB20NQ20T,118
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2875
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 20A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2470 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
N-Channel 200 V 20A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount D2PAK