FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC10F206-E/MC
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC10F206-E/MC
  • Package: 8-VFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7822
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH 8-DFN (2x3)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 10F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 4MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 3
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-DFN (2x3)
Base Product Number PIC10F206
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH 8-DFN (2x3)