FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC10F320-E/OT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC10F320-E/OT
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1451
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 448B (256 x 14) FLASH SOT-23-6
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 10F
Package Bulk
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 3
Program Memory Size 448B (256 x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 3x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Supplier Device Package SOT-23-6
Base Product Number PIC10F320
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 448B (256 x 14) FLASH SOT-23-6