FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC10LF322-E/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC10LF322-E/P
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4661
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 896B (512 x 14) FLASH 8-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 10F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 3
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 3x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number PIC10LF322
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 896B (512 x 14) FLASH 8-PDIP