Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC12C672-10/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC12C672-10/P
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 297
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 8-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 12C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 5
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number PIC12C672
PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 8-PDIP