FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC12F508T-E/SN
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC12F508T-E/SN
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9052
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH 8-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 12F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 4MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 5
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number PIC12F508
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH 8-SOIC