FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC12F629-I/MF
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC12F629-I/MF
  • Package: 8-VDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 592
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN-S (6x5)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 12F
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-DFN-S (6x5)
Base Product Number PIC12F629
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN-S (6x5)