FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC12HV609-E/MF
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC12HV609-E/MF
  • Package: 8-VDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 960
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN (3x3)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 12F
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 5
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Base Product Number PIC12HV609
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-DFN (3x3)