FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16C57C-40/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16C57C-40/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1305
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SPDIP
Series PIC® 16C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC16C57
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SPDIP