FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16C57CT-40/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16C57CT-40/SO
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4917
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SOIC
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC16C57
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SOIC