Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16C710T-20/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16C710T-20/SO
  • Package: 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1376
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC
Parameters
EEPROM Size -
RAM Size 36 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 18-SOIC
Base Product Number PIC16C710
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type OTP
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC