FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16C74BT-20/PQ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16C74BT-20/PQ
  • Package: 44-QFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1514
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-MQFP (10x10)
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x8b
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-QFP
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
Base Product Number PIC16C74
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-MQFP (10x10)