FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16C77T-10E/L
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16C77T-10E/L
  • Package: 44-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2084
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V
Data Converters A/D 8x8b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Base Product Number PIC16C77
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)