FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16CE623T-20E/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16CE623T-20E/SO
  • Package: 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9580
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size 128 x 8
RAM Size 96 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 18-SOIC
Base Product Number PIC16CE623
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC