FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F15256-E/STX
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F15256-E/STX
  • Package: 28-VFQFN Exposed Pad
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 28-VQFN (4x4)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 17/2x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-VQFN (4x4)
Base Product Number PIC16F15256
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 28-VQFN (4x4)