FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F15376-E/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F15376-E/P
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8715
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 40-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 35x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number PIC16F15376
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 40-PDIP