FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F18115-I/MD
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F18115-I/MD
  • Package: 8-VDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5122
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (14K x 8) FLASH 8-DFN (4x4)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 5
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 17x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 8-DFN (4x4)
Base Product Number PIC16F18115
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (14K x 8) FLASH 8-DFN (4x4)