FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F1823-I/JQ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F1823-I/JQ
  • Package: 16-UQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5641
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 16-UQFN (4x4)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 16-UQFN (4x4)
Base Product Number PIC16F1823
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 16-UQFN (4x4)