FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F18313-I/MS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F18313-I/MS
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5384
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-MSOP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 6
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 5x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Base Product Number PIC16F18313
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-MSOP