FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F18426-E/ST
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F18426-E/ST
  • Package: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5608
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 14-TSSOP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number PIC16F18426
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 14-TSSOP