FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F18854-E/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F18854-E/SO
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3539
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC16F18854
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC