FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F84A-04/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F84A-04/SO
  • Package: 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1641
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 4MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64 x 8
RAM Size 68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 18-SOIC
Base Product Number PIC16F84
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC