FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F84A-20E/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F84A-20E/P
  • Package: 18-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8796
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 13
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64 x 8
RAM Size 68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 18-PDIP
Base Product Number PIC16F84
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-PDIP