FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F870-E/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F870-E/SS
  • Package: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2169
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SSOP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 22
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters A/D 5x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number PIC16F870
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-SSOP