FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16F871T-E/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16F871T-E/PT
  • Package: 44-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3678
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 64 x 8
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC16F871
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10)