FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16HV610T-I/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16HV610T-I/ML
  • Package: 16-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1013
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 16-QFN (4x4)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O 11
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Base Product Number PIC16HV610
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 16-QFN (4x4)