FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16HV616-I/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16HV616-I/P
  • Package: 14-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5766
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 16F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O 11
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 14-PDIP
Base Product Number PIC16HV616
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-PDIP